Várpalota - Palotanet

Gazdaság  Bemutatás 2001

Idővonal

 
 

Általános ismertetés
Általános gazdaság

Várpalota város és kistérsége /Pétfürdő, Ősi, Öskü, Berhida, Tés, / gazdasági fejlődését az elmúlt fél évszázadban döntően a nehézipar jellemezte. A 90-es évek változásai, a nehézipar összeomlása, az állami vállalatok piacvesztése, majd a privatizáció , a gazdasági szerkezet átalakulása a térség foglalkoztatási helyzetére igen súlyos hatást gyakoroltak. 1992-1995 között jelentős volt a munkanélküliség. A bűvös 10 % alá a munkanélküliségi ráta csak 1997-ben csökkent először.
1996-ban véglegesen megszűnt a szénbányászat, a Földtani Kutató és Fúró Kft, és 1997-ben felszámolták az addig stabilnak hitt Vegyesipari Szövetkezet is. A két legnagyobb munkáltató, az Inotai Alumínium Kft. és a Nitrogénművek Rt. a privatizáció után megerősödött, 1998. első felében több mint 3000 főt foglalkoztatott. Ezt követően az Inotai Alumínium Kft. 170 főt érintő létszámleépítést hajtott végre 1998. második felében. Az orosz gazdasági válság éreztette hatását térségünkben is: az olcsó orosz műtrágya értékesítési gondokba kergette a péti Nitrogénművek Rt-t, ami 50 fő elbocsátásához vezetett 1999. januárjában.
A Bakonyi Erőmű Rt. Inotai Hőerőművénél a beígért nagy fejlesztés elmaradt, léte megpecsételődött, 2002. július 1-ével véglegesen bezár. A térségben csekély számú az üres munkahely, a rendszerváltás óta sajnos nem valósult meg olyan új beruházás, amely hosszú távon jelentősebb létszámot foglalkoztatna.
A munkanélküliek számának erőteljes csökkenése a Veszprémben és Székesfehérváron megindult munkahelyteremtő zöldmezős beruházásoknak, valamint a helyi kis- és középvállalkozások számának növekedésével függ össze.
A naponta ingázók száma a becslések szerint meghaladja a 2000 főt.
Az elmúlt évek legjelentősebb fejlesztése a térségben az un. japán program, melynek következtében a teljes infrastruktúra kiépült. A program másik igen fontos eredménye, hogy az érintett önkormányzatok együttműködő társulása jött létre. A folyamatban lévő ipari területek előkészítése és a tudatosabb térségmarketing eredményeként már néhány vállalkozás megtelepedett a területen, és helyi foglalkoztatást is biztosít. /pl. MAL_-MWK Kft, Hohenloher Speciálbutor Kft, PLUS élelmiszer diszkont, ESSO Hungária Kft, J.S.C. Készülékgyártó Kft, PENNY-market Kft, Elit Ruhagyár Rt /
Várpalota területén létrehozott két ipari parkban is folynak az előkészítő munkálatok a beruházók, betelepülők fogadására.
Néhány korábbi helyi vállalkozás is erőteljes fejlődésnek indult, ami a jövőben a gazdaság fejlődésére pozitívan hat, pl. Tronix Rt, Maximál Rt, Bakony Volán Rt, Gépüzem Kft. Ez utóbbit a Tronix Rt. privatizálta 2000. májusában.
Nagyvállalati méretekben térség gazdaságára továbbra is az alumínium és egyéb fémfeldolgozás valamint a vegyipar jellemző.
A gazdaság fejlesztendő területe az idegenforgalmi infrastruktúra (szálláshely, utazási iroda), néhány kereskedelmi szaküzlet (pl. szerszám, ruházat, cipő, barkács stb.) és a javító szolgáltatás.
Jelenleg Várpalota városban 437 gazdasági társaság és 753 egyéni vállalkozás működik.

2 3 4
5 6 7
8

 
  • Google térkép
  • Turista útvonalak
  • Turizmus
  • Elhelyezkedés
  • Geológiai viszonyok
  • Időjárás
  • Vízrajz
  • Növényzet és állatvilág
  • Kirándulóhelyek
  • Vadászat


  •