|
|
A vár jelenleg |
A vár jelenlegi képét és működését az 1960-as évektől folyamatban lévő helyreállítási munka határozza meg. A várépület eddigi helyreállítását elsősorban a Nehézipari Minisztérium és a vegyipari vállalatok, valamint Várpalota város anyagi támogatása tette és teszi lehetővé.
Az épület jelenlegi megjelenése, külső-belső állapota rendkívül vegyes. Az elmúlt évtizedek beavatkozásainak mértékétől és minőségétől függően változó képet mutat. Építészeti-műemléki szempontból nézve a déli főszárny használatba vett tereinek korábbi helyreállítása csak részben befejezett.
A II. emelet műemléki helyreállítása, valamint a nyugati szárny I. emeleti része is befejeződött. Az északi szárny az 1992-1997. évek között folyó munkálatok eredményeként felújítottnak tekinthető.
1999-ben elkészült a vár helyreállítási programja.
A műemléket 1990-ben a Nemzeti Örökség részévé nyilvánították.
Ma a Magyar Állam tulajdonában, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság kezelésében áll. A város önkormányzatának ingyenes használati joga van az épületre. Az utóbbi évek felújítási munkái is igényelték, és a további kutatási, építészeti-tervezési, kivitelezési munkák még inkább igénylik az érintett szervezetek együttműködését, a források előteremtését, valamint a magántőke bevonását.
A cél az, hogy Magyarország egyik legjobb állapotban lévő középkori vára a teljes műemléki rekonstrukció után megújult környezetben fogadhassa látogatóit: helytörténeti kiállítás, színvonalas rendezvények, előadások, konferenciák attraktív helyszíne legyen.
A Thuri vár jelképe a településnek. A városközpontban való elhelyezkedése miatt is az idelátogatók számára igazi látványosság.
Sötétedéskor a megvilágított kőfalakat, karácsony előtt a díszkivilágítást és a karácsonyi zeneszó hangját csodálhatja meg városlakó és vendég egyaránt.
|
|
|
|