|
|
Wolfsberg |
Wolfsberg
Ausztria karintiai tartományában fekvő Wolfsberg városával Várpalota 1988 óta tart fenn kapcsolatot. A testvérvárosi szerződés megkötésére Wolfsbergben 1999. júniusában, Várpalotán 1999. augusztus 20-án került sor. Az együttműködés a két város szellemi, kulturális, sport életét és gazdasági gyarapodását kívánja szolgálni. A két város küldöttségei részt vesznek egymás kulturális, sport és gazdasági rendezvényein, számos turista utat is szerveztek a különböző közösségek.
A kapcsolat kialakításában és fejlesztésében kiemelkedően részt vevő osztrák személyek közül már öten városunk díszpolgári.
A Lavant völgyének térségi székhelye, Wolfsberg, nemcsak a régió legnagyobb és legnépesebb városa, hanem egyben gazdasági, társadalmi és közigazgatási központja is.
2000-ben vetődött fel a testvérvárosi kapcsolat bővítése kistérségi kapcsolattá. Eszerint Várpalota és kistérsége (Tés, Ősi, Őskü, Berhida) testvértelepülési együttműködést alakítana ki a Lavant völgyének településeivel, Wolfsberg várossal a központban. A fejlesztéssel kapcsolatos kérdésben tárgyalások folynak.
Wolfsberg város területe: 279,4 km2, lakóinak száma: 25 358.
A város írott történelme a 1178-as esztendővel, a vár első írásos említésével kezdődik. A városi jogot az 1331. évben nyerte el. A kézműipar és a kereskedelem munkát és jólétet teremtett a településen évszázadokon keresztül.
A XVII. és XVIII. században több alkalommal is pusztított tűzvész a városban. A legnagyobb tűzeset 1777-ben volt, csaknem kétszáz épületet égetett porig. Az ezek után kialakított építési stílus, amely jórészt a kőépítészetet jelentette, ma is meghatározó a Wolfsberg képében és építészeti kultúrájában. A kor fellendülő gazdasága hívta életre a városban a Kolomonimarkt és Schönsonntagsmarkt néven ma is megtalálható két nagy piacteret. Óriási előrelépést jelentett az 1879-es esztendő, ekkor jött létre a szlovéniai Unterdrauburggal létesített vasúti összeköttetés. A vasút kiterjesztésével a völgy teljes hosszában megközelíthetővé vált. 1936-ban átadták az országos gyorsforgalmi utat, és 1986-ban az A2-es autópályát. Wolfsberg területileg Ausztria második legnagyobb térségének székhelye.
Környékén igen nagy számban akadnak nevezetességek és látnivalók: a történelmi múltra visszatekintő angol gótikus (Tudor) stílusban épült wolfsbergi kastély, a vár és számos templom. Kiemelkedik szépségével a városi plébániatemplom, amelyet Szent Márk nevére szenteltek. 1242-ben épült pompás, román stílusú kapuzata. Magasan a város fölé emelkedik a 72 méter magas templomtorony. A templom késő barokk oltárának festményei Ausztria-szerte ismertek. A wolfsbergi Városháza épülete biedermeier stílust idéz, innen nyílik a legszebb kilátás az alsóváros ékességére, a város legidősebb épületére, a Bayerhofen kastélyra is. A birtokot 986-ban alakították ki, ám a kastélyt csak a XIII. század folyamán említik először írásos források. Látogatásra érdemes továbbá a wolfsbergi Szentháromság templom és a Lavant-völgyi Természettudományi Múzeum is, amely a népviseleti és kézműves gyűjteményeken kívül impozáns ásvány- és kőzetgyűjteménnyel is büszkélkedhet.
|
|
|
|