Látnivalók
  Római kori halomsírok
  Duzzasztómű
  Pusztapalota romjai
  Újlaki vár
  A vár története
  A vegyészeti múzeum
  A bányászattörténeti gyűjtemény
  Építészeti megoldások
  A vár jelenleg
  Zichy-kastély
 

   Pétfürdő önállósodása
 
Pétfürdő városrész önállóságának kezdeményezése

A "Szövetség Pétfürdő Önállóságáért" társadalmi szervezet képviseletében Farkas Györgyi és Erdélyi Attila helyi népszavazás kezdeményezéséhez aláírásgyűjtő ívet nyújtott be 1996. február 8-án a jegyzőhöz. A beadvány Pétfürdő önállóságának kezdeményezésére irányult.
A helyi népszavazás érvényes és eredményes volt, a választópolgárok 52,2% szavazott, és a szavazók 73,1%-a IGEN választ adott a feltett kérdésre.
A Képviselő-testület az érvényes és eredményes népszavazás alapján a határozatába foglalt Pétfürdő új községgé alakításának kezdeményezését a jogszabályokban foglalt iratokkal együtt felterjesztette a Belügyminiszterhez.
A Köztársasági Elnök 116/1997. (IX.3.) KE. számú határozatával a belügyminiszter előterjesztése alapján Várpalota város Pétfürdő elnevezésű településrészét Pétfürdő néven 1997. október 1. napjával községgé nyilvánította, annak ellenére, hogy Várpalota képviselő-testülete jelezte a felterjesztésben, hogy Pétfürdő önállósulása esetén a visszamaradó Várpalota település működésének pénzügyi feltételei pótlólagos támogatás nélkül nem állnak rendelkezésre.
Pétfürdő önállósulása miatt Várpalota lakosságának száma (1998. január 1.) 22.276 főre csökkent a 28.115 főről (1996. december 31.)
A változások természetesen kedvezőtlenül érintették Várpalota területét, vagyoni viszonyait és jövőbeni működésének pénzügyi feltételeit.