Látnivalók
  Római kori halomsírok
  Duzzasztómű
  Pusztapalota romjai
  Újlaki vár
  A vár története
  A vegyészeti múzeum
  A bányászattörténeti gyűjtemény
  Építészeti megoldások
  A vár jelenleg
  Zichy-kastély
 

   Tanácsrendszer
 
Tanácsrendszer

1950. október 22-én tartották Magyarországon, és így Várpalotán is az első tanácsválasztásokat. Történelmi jelentőségű eseménye volt ez a hazai közigazgatásnak. Megalakultak azok a szervezetek, amelyek útján a munkások, a dolgozó parasztok és az értelmiségiek bekapcsolódtak az államhatalom gyakorlásába. Ekkor még Várpalotán és Inotán önálló tanács és hivatali szervezet jött létre.
A belügyminiszter 5203-2/1951. /X.18./ BM számú rendeletével a következők szerint intézkedett Várpalota és Inota községek egyesítéséről és várossá fejlesztéséről 1951. október 21-i hatállyal:
"1. §. Inota községet egész területével Fejér megyéből Veszprém megyéhez átcsatolom és Várpalota községgel egyesítem.
2. §. Az egyesített községekből Várpalota ideiglenes néven - közvetlenül a megyei tanács alá tartozó - várost kell alakítani."
Ezzel egyidejűleg rendelkezett a belügyminiszter, mely szerint a város területét három igazgatási kerületre osztotta, így az I. került Várpalota, a II. Pétfürdő, a III. Inota területét foglalta magába. A területekben kerületi tanács működött 1954. október 31-éig, amikor a kerületi tagozódás megszűnt

Turizmus
  Turizmus
 Turista útvonalak
  Elhelyezkedés
  Geológiai viszonyok
  Időjárás
  Vízrajz
  Növényzet és állatvilág
  Kirándulóhelyek
  Vadászat
  Horgászat, halászat