|
|
Református népiskola |
Református népiskola
Az első iskolaépület helyére csak szájhagyományból következtethetünk. A mai Batsányi utca neve régen Református köz volt. Itt áll ma is a református templom és a korábbi iskola, amely ma református parókia. A Református közre merőlegesen nyílt a Református iskolaköz nevű utca, ahol az 1700-as években állt Hülber Rudolfék háza, amelyből egy helyiség volt a református oskolaszoba. Sajnos erről az időszakról alig maradtak fenn iskolára vonatkozó adatok, mivel a II. világháborúban az iratok többsége elpusztult. A II. számú anyakönyvben 1830-tól találunk információkat. Ekkor az intézményt Nemzeti Fiú- és Leány Oskolának nevezték. Ez az anyakönyv teljesen épen maradt és sok, az iskolára vonatkozó adatot tartalmaz. Fertályokra osztották az évet, s mindegyikre változatos tantervet dolgoztak ki. Érdekességként mutatunk egy, az első osztály első negyedévéről készült vázlatos tantervet.
"A Jó Tisztelendő Superintendencia által kiadott és négy nemzeti oskolára felosztott Systema vagy Norma..."
"I.ső Fertály: Április, Május, Június Hónapok.
1. Az Ábécéből a betűzés és a foglalás vagy Syllabizálás kezdete.
2. A vallásbeli esméretek kezdete, nevezetesen - az Uri Imádság - Reggeli és Estvéli Könyörgés.
3. Szép magaviselet vagy Udvariaság Regulái, az I.ső és II.dik számok.
4. A Szám Tudományból a Római számok esmerete - a Számok összeadásában való gyakorlás íllyen módon 1 meg 2 az 3, 3 meg 2 az 5..."
Az 1830-tól 1860-ig terjedő időben a statisztika szerint a tavaszi exameneken részt vett tanulók száma százon felüli, míg az őszi exameneken 60-80 fő. A szülők a többi felekezeti iskolához hasonlóan fontosabbnak tartják gyermekeik iskolába járatásánál a családi munkába való bevonást. A vályogból készült iskola 1911-ben épült. A helyén álló épület iskolának készült, ma parókiaként működik. Két tanteremre bővítették és ezzel egyidőben megszervezték a másodtanítói állást. A későbbi időkre vonatkozó adatok nagyon hiányosak. Az iskolán kívüli tevékenységek közül kiemelkedő volt a leányok kézimunkázásra és háztartási ismeretekre oktatása, valamint az olvasás szépségének és hasznosságának népszerűsítése. Karácsonykor templomi műsorral készültek a tanulók, ahol a szegényebb sorsúaknak csomagot adtak át. A gyerekek között ajándékosztás is volt.
|
|
|
|