|
|
Zárdaiskola |
Római katolikus leányiskola - Zárdaiskola
A leánygyermekek külön tanítása és nevelése céljából gróf Waldstein János második felesége, gróf Kálnoky Adél 1876-ban megalapította a Zárdaiskolának nevezett Római Katolikus Leányiskolát. Ettől kezdve a leánygyermekek ebbe az iskolába jártak, melyben a Paulai Szent Vince apácarend tagjai tanítottak. Az alapítólevélben többek között a következők olvashatók: "...gróf Waldstein Jánosnak rövid idővel halála előtt, hozzám intézett azon kérdésére, hogy miképpen kívánok a várpalotai uradalom örökségében részesülni, határozottan kijelentettem, hogy csakis az általam alapított iskola fenntartását kívánom biztosítani, mely óhajom folytán gróf Waldstein János végrendeletileg kötelezte várpalotai örökösét, hogy ezen iskolát a várpalotai uradalom jövedelméből fenntartsa és segélyezze... Ugyancsak gróf Sztáray Antal végrendeletileg kötelezte Várpalota örököseit, az Zichy grófokat, hogy 3000 Ft évi segélyt fizessék ezen várpalotai r. k. leányiskolának..."
A földszintes épület egyik oldalán kápolna és a Paulai Szent Vince apácarend tagjainak szobái voltak. Az elemi iskola tantermei az épület másik oldalán voltak, külön bejárattal. Az iskolát Nepomuki Szent Jánosról nevezték el az alapító kérésére.
Az 1881. április 1-jén keltezett jelentés szerint az iskolaköteles római katolikus leányok száma 167, ismétlő iskoláskorú 76. Az épület öt tanteremből, három lakosztályból, egy társalgóból, konyhából, pincéből és kápolnából állt. Az épület kevés bővítése után internátus is volt leánynövendékek számára, akik a környező falvakból, pusztákról jöttek. A bentlakó növendékek legtöbbje polgárista, vagy ismétlő iskoláskorú volt. Utóbbiak kötést, horgolást, jegyzést, hímzést, főzögetést, stoppolást, varrást tanultak. Zongoraoktatás is volt a zárdában.
A 9-12 éves lányok részére Szívgárda alakult. A nagyobb lányok a Mária-társulat tagjai voltak.
|
|
|
|