|
|
Nitrogénművek Rt. |
A vegyipar átalakulása
Nitrogénművek Rt.
A Péti Nitrogénművek jogutód nélküli felszámolása után 1990. január végén egy nyolctagú konzorcium zártkörű alapítással létrehozta a Nitrogénművek Részvénytársaságot 1,6 milliárd forintos alaptőkével, majd megvásárolta a Péti Nitrogénművek gépeit, berendezéseit és átvette szakember állományát is.
1995-től a társaság legnagyobb tulajdonosa a MOL Rt.
Jelenleg a részvények közel 60 százalékával a MOL Rt. rendelkezik, a fennmaradó rész birtokosa a lichtensteini bejegyzésű ETS BENEMAR elnevezésű cég, amelynek a Norsk Hydro a tulajdonosa.
A Nitrogénművek Rt. alapítása az ország társadalmi, gazdasági átalakulásával járó rendszerváltás időszakára esett. A kilencvenes évek elején sorra jelentkeztek azok a tendenciák, amelyek a normális működést lehetetlenné tették. A költségek ugrásszerű növekedése, a mezőgazdaság súlyos recessziója és a megoldatlan finanszírozási helyzet válsághoz vezetett.
A belső erőfeszítések, a kormányzati válságmenedzselés, az adósságkonszolidáció, a tulajdonosok áldozatvállalása a jegyzett tőke leértékelésében, valamint a mezőgazdasági helyzet stabilizálódása, és az első vezérigazgató, Harsányi Imre
munkájának együttes eredményeként a Nitrogénművek Rt. működési feltételei 1994-re rendeződtek.
A stabilizálódás időszaka 1994-től napjainkig tart.
A Nitrogénművek Rt. a magyar mezőgazdaság nitrogén-hatóanyag igényének kielégítését tűzte ki stratégiai célként, piacpolitikája a belföldi értékesítés növelésére irányul. A cég árbevételében a műtrágya értékesítés 80 % feletti részarányt képvisel.
A Nitrogénművek Rt. gazdálkodása 1994-től nyereségessé vált. 1995-ben az ország egyetlen műtrágya-gyártó üzeme.
Bár az 1998-1999. években a műtrágyagyártás újabb hullámvölgybe került mind a hazai, mind a nemzetközi piacokon, a Nitrogénművek Rt. továbbra is nyereségesen gazdálkodott.
A társaság a következőkben fogalmazta meg tevékenységének fő irányát:
"A Nitrogénművek Rt. fő feladatának a magyar mezőgazdaság műtrágya igényének hosszú távú kielégítését, valamint a jövedelmező export termékek értékesítését tekintjük, együttműködésre kész partnerként, nyereséges, környezetbarát termelés és a működési területünkhöz kapcsolódó diverzifikáció megvalósítása révén."
|
| |