Várpalota - Palotanet

Történelem  Várostörténet

Idővonal

 
 

1959
Az ipari üzemek tekintélyes számát gyarapította a szénbányászat lehetőségeit tovább tágítani hivatott Aknamélyitő, majd Földtani Kutató és Fúró Vállalat létrehozása. A szakemberigény biztosítására alapították meg 1951-ben a Vájáriskolát, a mai Faller Jenő Szakképző Iskola jogelődjét 160 fős diákotthonnal. Ugyanezt a célt szolgálta a bányaipari technikum, a gépipari technikum és a vegyipari technikum esti, illetve levelező tagozatának beindítása. A dolgok természetéből adódóan ez a képzés inkább a mennyiségi, semmint a minőségi igényeket tudta kielégíteni.
A felekezeti iskolák 1948 nyarán történt államosítása után a meglévő iskolaépületekben szervezték meg az általános fiú-, illetve leányiskolát. A rohamosan növekvő lakosságszám következtében új általános iskola épült az inotai üzemi lakótelepen, illetve a bányászkolóniaként létesített Rákosi- [Rákóczi-] telepen, ezt követően a Tési dombon, illetve a Kálvária-dombon, így lett településünknek a közben megszervezett gyógypedagógiai iskolával együtt összesen nyolc általános iskolája.
1959-ben a 12 évfolyamos iskola keretében létrehozták a gimnáziumot, az épület elkészültével 1963 őszén foglalta el mai helyét, és vette fel a méltán híres XVI. századi várkapitány, Thuri György nevét.