A társadalom szerkezeti jelensége: struktúra és egyenlõtlenség
 

A társadalom szerkezeti jelensége:
struktúra és egyenlõtlenség

Társadalom: egy körülhatárolt földrajzi térben, azonos idõben együtt élõ emberek közössége. Fontos jellemzõje, hogy olyan módon vannak interakcióban, hogy az egyik cselekvése a másik lehetõségét befolyásolja. Nem csak egyének halmaza, a társadalom struktúrája, intézményei, kultúrája befolyásolják az egyén életkörülményeit, viselkedését és gondolkodását.

Struktúra: a társadalmon belül több nagyobb tömb létezik, ezek helyzete eltérõ, ez a helyzet meghatározza e tömbök tagjainak életkörülményeit, gondolkodását. Fogalmát Marx vezette be a szociológiába. Fogalmának használata azt sugallja, hogy nem a felszíni jelenségeket, hanem mély (sokszor csak elméletileg feltárható) jelenségeket, viszonyokat vizsgálja. Szélesebb értelemben is használják: szervezet, intézmény struktúrája, rokonsági kapcsolatok szerkezete.

Intézmény: egy adott társadalmi tevékenység elvégzésének módja, az ehhez kapcsolódó szabályok, normák, értékek. Intézmény = család, vállalat, egyház, kormányzat. Fontos szerepük van a társadalomban: rutinszerûvé tesznek bizonyosfajta viselkedéseket, megkönnyítik az együttmûködést. Az intézmények változásában testesül meg a társadalmi változás (kapitalizmus: óriásvállalatok).

Kultúra: egy adott társadalomra, társadalmi csoportra jellemzõ normák, értékek, mindennapi és tudományos ismeretek, irodalmi, mûvészeti, zenei alkotások és ember alkotta tárgyi környezet. A társadalmi élet alapfeltétele a kultúra megléte. A társadalom tagjai által ismert tudás, az általuk elfogadott normák és értékek hiányában a társadalom nem lenne mûködõképes. A kultúrát a társadalom tagjai szocializációjuk során teszik magukévá. A szocializáció nagyobb része a gyermekkorban megy végbe, de az egész élet folyamán folytatódik.

Státusz: az egyén által a társadalomban és a társadalmi intézményekben elfoglalt pozíció. Egy személy – több státusz. Státusz – elvárások (=szerepek), ezeket a társadalom támasztja.

Társadalmi osztály: a termelõeszközökhöz való viszony alapján definiált társadalmi kategória (vezetõ, munkás, szakemberek, stb.).

Társadalmi réteg: foglalkozás, iskolai végzettség, lakóhely, jövedelem, stb. alapján definiált társadalmi kategóriák.

Státuszcsoport: olyan egyének, vagy családok csoportja, akik bizonyos szempontok (anyagi színvonaluk, fogyasztásuk, életmódjuk, lakásuk, lakókörnyezetük, munkájuk, hatalmi pozíciójuk) alapján hasonló szinten helyezkednek el (Kolosi Tamás). Foglalkozás jellege alapján megkülönböztetett kategóriák = munkajelleg-csoportok (Ferge Zsuzsa)

Elit: a társadalmi hierarchia csúcsán elhelyezkedõ kis létszámú csoport. Legtöbbször hatalmi elitrõl beszélünk (politikai, gazdasági).

Szervezet: a társadalom tagjainak többé-kevésbé személytelen kapcsolatokra épülõ nagyobb csoportja, amelyet konkrét cél megvalósítására hoztak létre, és amelynek tevékenységét pontosan szabályozzák.

Mobilitás: az egyének és a családok mozgása a társadalmi osztályok és rétegek között.

A mobilitás fajtái:

Társadalmi: az a jelenség, amikor az egyén vagy a család társadalmi helyzete megváltozik (pl.: munkásból értelmiségi lesz).

Nemzedékek közötti: valakinek a társadalmi helyzete a szüleihez képest változik meg (munkás fia mérnök lesz).

Nemzedéken belüli: valaki foglalkozási életpályája folyamán lép át másik társadalmi helyzetbe.

Házassági: házasságkötés révén lép át valaki egy másik társadalmi helyzetbe.

Nyitott társadalom: a mobilitási esélyek egyenlõtlensége csekély, könnyû átlépni az egyik társadalmi rétegbõl a másikba.

Zárt társadalom: az esélyegyenlõtlenségek nagyok, az egyik rétegbõl a másikba való átlépés nehéz.

Strukturális mobilitás: a társadalmi struktúra megváltozása következtében jön létre (a szülõk társadalmi összetétele eltér a gyermekeik társadalmi összetételétõl).

Mobilitási esélyek

egyenlõtlensége: a privilegizáltabb rétegbõl származó egyénnek nagyobb esélye van privilegizált pozícióba jutni, mint a hátrányosabb rétegbõl száramzónak.

Szociológia mire kíváncsi:

- igazságosak vagy nem a privilégiumok illetve a hátrányok a különbözõ társadalmakban
- a társadalmat mennyire jellemzi az együttmûködés vagy a konfliktus

A társadalmi szerkezet kutatása: a kategóriák mi alapján különülnek el?

- egydimenziós: az osztályok egy dimenzió szerint különülnek el egymástól
(Marx – termelõeszközök tulajdona)

- többdimenziós: több dimenziót különböztetnek meg
(pl. Ferge Zsuzsa – lásd alább)

Minden társadalomban vannak erõforrások, „tõkék”. A komplex társadalmakra jellemzõ, hogy az anyagi és a szimbolikus javak egyenlõtlenül oszlanak el. Ezek az eloszlások alakítják a társadalmon belüli viszonyokat.

A legfontosabb erõforrások:

- politikai tõke = hatalom
- gazdasági tõke
- tudás- és információ-tõke = kulturális tõke
- kapcsolati (szimbolikus) tõke = elismertség, elfogadottság

A társadalmi viszonyok a hatalomhoz, tulajdonhoz, tudáshoz, egyáltalán a létfenntartó forrásokhoz való hozzáférés egyenlõtlenségei körül formálódnak. Az erõforrások a társadalom egészének szintjén is meghatározóak, de konkrétan mindig egy-egy területen, egy-egy alrendszerben zajlanak. A legfontosabb tõkék érvényessége általános, de az egyes területeken az egymáshoz viszonyított jelentõségük különbözhet. A különbözõ erõterek egymással is feszültségben vannak. A struktúrát végül is az alkotja, ahogyan a tõkék körüli küzdelem nyomán kialakuló egyenlõtlen viszonyok összekapcsolódnak a társadalmi térben, az egész társadalom szintjén. Az egyes tõkefajták mentén többé-kevésbé egyértelmû az egyenlõtlenségek rendezettsége, így beszélhetünk jövedelmi, iskolázottsági, lakáshelyzet, munkakörülmények, presztízs, stb. szerinti rétegzõdésrõl.

Struktúra

Rétegzõdés

összefüggések

 


viszonylatkijelölõ kategóriák

viszonyrendszerek

 


nominális másság
(férfielvû társadalom)

társadalmi, gazdasági alakulat

 


graduális rendezettség
(lent-fent)

 


 


egyenlõtlenségek

Hogyan mûködik a társadalom?

 


Azonos helyzetben lévõ emberek hogyan helyezkednek el az egyenlõtlenségi rendszerben?

Mindenkinek a helye mérhetõ a társadalomban, egy 10-fokú skálán elhelyezhetõ bárki.

Pl.: könyvtáros

 
 

Státuszinkonzisztencia: ahol nincs jelen, a társadalom stabil.

Következményei: kialakul a társadalmi hierarchia, amit a következõ fogalmakkal illetünk: réteg, csoport, osztály.

Lloyd Warner rétegzõdéselmélete

1) felsõ-felsõ: születésüknél fogva élvezett elõnyök: vagyon, rang.

2) alsó-felsõ: tehetség, üzleti érzék által szerzett elõnyök, állami cég, bankok vezetõi, politikusok

3) felsõ-középosztály

ÁTLAG

4) alsó-középosztály

5) felsõ-alsó: alkalmazottak, öregek, betanított munkás, szakmunkás

6) alsó-alsó

A 3. és a 4. csoport elég heterogén: vezetõk, értelmiség, középvállalkozók, mûvezetõk, csoportvezetõk.