Körmöcbánya Kapcsolat
KÖRMÖCBÁNYA (Szlovákia) (Kremnica)
A testvérvárosi kapcsolat létrejötte
A Várpalotai Bányász Sportkör vezetősége felfigyelve a szocialista országok közötti, különböző területeken meginduló baráti kapcsolatokra, megbízta Csiky Ivánt a külföldi partner kiválasztásával. A kapcsolat alapját a bányászat, valamint a közös történelmi múlt jelentette, ezért a kapcsolatfelvételt kezdeményező levél három bányavárosba ment el: Besztercebányára, Körmöcbányára és Selmecbányára. Egyetlen helyről, a Körmöcbányai Bányász Testedző Egyesülettől érkezett a javaslattal egyetértő válaszlevél.
1956. július 1-jén sportolók, hivatalos vezetők és dolgozók alkották a küldöttséget. A testvérvárosba utazó csoportokat hosszadalmas lenne felsorolni, de néhányat megemlítve: Bányászati Kohászati Egyesület, Bányaipari Technikum, Hazafias Népfront aktivistái, Városi Tanács dolgozói, Bányászok, 8. sz. Általános Iskola tanulói, kereskedelmi dolgozók, a helyi idegenforgalmi iroda által szervezett különjáratok, stb. Rendszeresek voltak a kulturális és sporttalálkozók.
1966. október 3-8-ig a Várpalotai Városi Tanács meghívására Várpalotára érkezett Jozef Ridzon, a Kremnicai Városi Tanács VB. elnöke, Rudolf Lackó elnökhelyettes, Olga Ivanova, a Városi Nőtanács elnöke, valamint Mikulás Szilágyi, a Városi Tanács Pénzügyi Bizottsága elnöke. A találkozás során megbeszélést folytattak a város és a nagyüzemek vezetőivel, látogatást tettek a város üzemeiben, a tanácsi intézményekben.
A testvérvárosi szerződés megkötésére e látogatás során, 1966. október 7-én került sor. A dekrétumban kifejezésre juttatták azon törekvésüket, "hogy a két város közötti kapcsolatokat még szorosabbra fűzve munkálkodjanak a két nép közötti barátság és a tartós béke magasztos eszméje érdekében." Az együttműködési megállapodást várpalotai részről Kiss János tanácselnök írta alá.
A rendszerváltást követően a kapcsolat szinte teljesen megszűnt. 1996-ban Leszkovszki Tibor, a város polgármestere meghívást küldött Körmöcbánya főpolgármesterének, Ing. Miroslav Nározny úrnak az októberi Várpalotai Napokra. A főpolgármester a meghívást elfogadta és kinyilvánította, hogy hisz a két város kölcsönös barátságának folytatásában, és eleget kíván tenni az előző generációk üzenetének. Ettől kezdődik a testvérvárosi kapcsolat második szakasza.
A XIII. Várpalotai Napok rendezvénysorozat keretében, 1998. október 10-én került sor a testvérvárosi megállapodás aláírására. A két település között a jelenlegi kapcsolat főként a kulturális élet, a turizmus és a gazdaság területén nyilvánul meg.